Select Page

Ancak şirket teşhisin henüz doğrulanmadığını söyledi.

Wyoming’in Cheyenne kentinde yaşayan ve COVID-19’dan iyileşmekte olan 32 yaşındaki Michael Skinner, "Bu bölge için ‘İstediğimi yapacağım ve bana ne yapacağımı söyleme’ demek gerekiyor" dedi. "Bazı alışkanlıkları kırmak zordur."

Pazartesi günü Iowa Valisi Kim Reynolds, çeşitli muafiyetler içermesine rağmen eyalet çapında maske zorunluluğu getirilmesi yönündeki ısrarlı çağrılara boyun eğdi.

– Trevor Hughes

Ohio çocuk hastanesi yetişkinleri kabul edecek

Ohio’da yeni koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar artmaya devam ederken, Columbus’taki Nationwide Çocuk Hastanesi, tıbbi tesislerde artan bakım talebinin karşılanmasına yardımcı olmak için hizmetlerini yetişkinlere açıyor.

Nationwide Çocuk Hastanesi yaptığı açıklamada Pazartesi gününden itibaren, 26 yaş ve altı, Kovid-19 hastası olmayan ve belirli sağlık sistemlerinden sevk edilen hastaları kabul edeceğini söyledi.

Max Filby, Columbus Gönderimi

DSÖ bile bağışık değil: 65 personel enfekte oldu

Associated Press tarafından elde edilen dahili bir e-posta, Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre genel merkezindeki personel arasında en az bir enfeksiyon kümesi de dahil olmak üzere 65 koronavirüs vakası kaydettiğini gösteriyor . Ajans, Cenevre sahasında herhangi bir iletim olmadığına dair kamuya açık iddialarda bulundu.

E-posta, enfeksiyonların yaklaşık yarısının evden çalışan kişilerde olduğunu söyledi. Ancak merkez binasındaki tesislerde çalışan personelden 32’sinin bulunması, sağlık kurumunun sıkı hijyen, tarama ve diğer önleme tedbirlerinin onu salgından korumak için yeterli olmadığını gösteriyor.

Costco, tüm alışveriş yapanlar için yüz maskesi veya kalkan gerektirir

Costco artık tıbbi bir durum nedeniyle yüz maskesi takamayacaklarını söyleyen kişilere muafiyet tanımayacak.

Toptan satış kulübünün güncellenmiş yüz maskesi politikası Pazartesi günü yürürlüğe girdi ve tüm üyelerin, misafirlerin ve çalışanların ülke çapındaki yaklaşık 560 kulübünde alışveriş yaparken yüz maskesi veya yüz siperi takmasını zorunlu kılıyor.

Perakendecinin başkanı ve CEO’su Craig Jelinek üyelere yazdığı bir mektupta, "Bir üyenin maske takmasını engelleyen tıbbi bir durumu varsa, Costco’da yüz siperi takması gerekir" diye yazdı ve Costco’ya girişin "yalnızca üyelere verilebileceğini" belirtti. yüz maskesi veya yüz siperi takanlar.”

– Kelly Tyko

Trump danışmanı Scott Atlas, Michigan’ın tepkisiyle karşı karşıya

Başkan Donald Trump’ın koronavirüs görev gücünün bir üyesi olan Dr. Scott Atlas, eyaletin Demokrat Hükümeti tarafından duyurulan maasalong-official.top yeni COVID-19 kısıtlamalarına yanıt olarak Michiganlılara "ayağa kalkmalarını" söylediğinde ağır eleştirilerle karşılaştı. Pazar günü Gretchen Whitmer.

Whitmer bir basın toplantısı düzenleyerek artan KOVİD-19 enfeksiyonları nedeniyle okul ve üniversitedeki yüz yüze derslerin yanı sıra kapalı mekanda yemek yemeyi üç hafta süreyle askıya aldığını duyurdu.

Atlas, Whitmer’ın açıklamasından kısa bir süre sonra tweet attı: "Bunun durmasının tek yolu insanların ayaklanmasıdır. Kabul ettiğinizi alırsınız." Tweet, Trump’ın 17 Nisan’daki benzer kısıtlamalar karşısında "MICHIGAN’I ÖZGÜRLEŞTİRİN" yönündeki tartışmalı çağrısını yineledi.

Atlas daha sonra Pazartesi günü şiddeti savunmadığını açıkladı. Ancak pek çok kişi onun, bir zamanlar koronavirüs önlemlerine karşı silahlı protestocuların eyalet başkentini sular altında bıraktığı ve silahlı bir grubun yakın zamanda FBI tarafından engellenen bir adam kaçırma planında Whitmer’ı hedef aldığı bir eyaletle ilgili kelime seçimini eleştirdi. Eyaletinizde neler oluyor? Listeyi kontrol edin.

-William Cummings

Moderna aday aşısı yüzde 94,5 koruyor gibi görünüyor

İkinci bir Kovid-19 aday aşısı, ilkinden daha etkili görünüyor ve her ikisi de aşı olanların %90’ından fazlasını koruyor.

Cambridge, Massachusetts merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Moderna, Pazartesi günü erken saatlerde, ABD hükümeti ile işbirliği içinde geliştirilen aday aşısı mRNA-1273’ün hastalığa karşı %94,5 etkili göründüğünü duyurdu.

Bu ayın başlarında Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, BNT162b2 adı verilen aşının, onu alanların %90’ından fazlasını koruduğunu gösteren erken etkililik verilerini açıkladı.

Her iki sonuç da ön hazırlık olup, nihai sonuçların birkaç hafta içinde çıkması bekleniyor.

– Karen Weintraub

Moderna’nın COVID aşısı denemesine gönüllü oldum: İşte bu yüzden plasebo değil aşıyı aldığımı düşünüyorum.

Donald Trump, Kovid-19 aktarımını geciktirdiği için eleştirilerle karşı karşıya

Başkan Donald Trump, mesajlarını seçime odaklamaya devam ettiği ve seçmen sahtekarlığı iddialarına ilişkin asılsız iddialarla karşı karşıya kaldığı ve bir yandan da ülke çapında yeniden canlanan koronavirüs pandemisinden kaçındığı için artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Neredeyse 170.000 yeni enfeksiyon

AstraZeneca’nın Salı günü Kovid-19 aşı denemeleriyle ilgili aldığı karar, şu anda ABD’de 190.000, dünya çapında ise yaklaşık 900.000 kişinin ölümüne neden olan bir hastalığa karşı aşı arayışındaki ilk büyük başarısızlık oldu.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir deneyde gönüllülerden birinin aşıyı aldıktan sonra ciddi bir nörolojik sorun geliştirdiği anlaşılıyor, ancak ne olduğu hakkında kamuoyuna pek fazla bilgi verilmedi.

Biri ABD’de olmak üzere dünya çapında çok sayıda büyük deneme yürüten AstraZeneca, soruşturma tamamlanana kadar tüm denemeleri geçici olarak durdurdu.

Milyonlarca dolarlık, 30.000 kişilik bir davanın bir kişi hastalandığı için durdurulması şaşırtıcı görünebilir, ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri müdürü Dr. Francis Collins Çarşamba sabahı Senato’da yaptığı konuşmada "bu hiç de eşi benzeri görülmemiş bir şey değil" dedi. Kurul.

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, genel olarak insanlar üzerinde test edilen aşıların yalnızca %25’i onay alıyor ve halka pazarlanıyor.

Collins, federal hükümetin altı farklı aday aşıya yatırım yapmasının nedeninin bu olduğunu söyledi: "Hepsinin işe yaramayacağı beklentisinden dolayı – gerçi işe yararsa çok güzel olur."

Hükümet, şu anda aday aşı geliştiren altı şirkete 10 milyar dolardan fazla taahhütte bulundu ve bir veya iki tane daha ekleme olasılığı da var. Paranın, çoğu aşının geliştirme maliyetlerini ve önümüzdeki yılın başlarında her birinin 100 milyon dozunun üretim ve dağıtımını karşılaması amaçlanıyor.

Herhangi bir aşı güvenlik ve etkinlik standartlarını karşılayamazsa önceden hazırlanmış dozlar atılacak. Hükümet, Mayıs ayında AstraZeneca ile şirketin 300 milyon doz aşı üretmesini öngören 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. AstraZeneca’nın şu anda AZD1222 olarak adlandırılan aşı dozlarını üretmeye başlayıp başlamadığı belli değil.

Bloom ve diğerleri, kişinin sorununun duruşmayla mı tesadüfen yoksa duruşmadan mı kaynaklandığını belirlemenin zor olacağını söyledi.

Collins, bu ambargonun, güvenliğin ciddiye alındığını gösterdiği için Kovid-19 aşı süreciyle ilgili endişe duyan insanlara güven verici olması gerektiğini söyledi.

Collins, "Önce güvenliğe odaklanacağımızı ve hiçbir taviz vermeyeceğimizi söylediğimizde bu, dinleyen herkes için güven verici olmalı – işte bunun pratikte nasıl gerçekleştiğini gösteren Ek A." dedi. "Almanın güvenli olduğunu söyler söylemez kollarımı sıvamaya hazırım."

USA TODAY, olup bitenlerle ilgili bazı genel soruları sordu ve yanıtladı:

Aşı denemeleri ne sıklıkla durdurulur?

Aylardır Kovid-19 aşı denemelerinin tamamı sorunsuz bir şekilde ilerledi. Ancak bazı deney katılımcılarının sağlık sorunları yaşaması beklenmedik bir durum değil.

Philadelphia Çocuk Hastanesi ve Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde aşı geliştirme uzmanı olan Dr. Paul Offit, "Bunlar, Kovid-19 enfeksiyonunu önlemeye yönelik aşılardır, hayatta olan her şey değildir" dedi. Anahtar soru şu: "Tesadüf mü yoksa nedensel mi?"

Kamuoyuna ulaşan herhangi bir aşının, COVID-19 riski en fazla olan gruplar için güvenli ve etkili olmasını sağlamak amacıyla denemeler kasıtlı olarak çok sayıda yaşlı yetişkini ve diğer sağlık sorunları olan kişileri içeriyor.

Offit, şirketin denemeyi durdurarak aşının soruna neden olup olmadığını veya aynı zamanda meydana gelip gelmediğini araştırmak için doğru olanı yaptığını söyledi. "Şirketin geri adım atması ihtiyatlı bir davranıştır" dedi. "Şu anda bu hastalığın nasıl açıklanacağını bulmak için testler yapıyorlar."

Bu duraklama AstraZeneca aday aşısı için ne anlama geliyor?

Sonuç, denemenin kalıcı olarak mı yoksa kısa bir süreliğine mi durdurulduğuna bağlı olacaktır.

Kişinin hastalığının aşıdan kaynaklandığı düşünülürse şirket veya Veri Güvenliği İzleme Kurulu, AstraZeneca’nın aday aşısı AZD1222’nin çok sayıda insana verilecek kadar güvenli olmadığına karar verebilir.

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen teknolojiye dayanan aşı, normalde COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün dışında bulunan bir miktar proteini iletmek için bir şempanze virüsü kullanıyor. Bir kişi aşıyı aldıktan sonra vücudu, maruz kalması durumunda SARS-CoV-2 virüsüyle savaşmak için hazır hale gelecektir.

Harvard’dan Bloom, şempanze virüsünün deney katılımcısının nörolojik sorununun nedeni olabileceğini düşünmediğini söyledi. Ancak koronavirüsün kendisinin bu tür sorunlara neden olabileceğini söyledi.

1970’lerde bir grip aşısı, Guillain-Barré sendromu adı verilen nadir bir nörolojik durum vakalarıyla ilişkilendirildi; ancak bu sendroma aşının mı yoksa grip virüsünün mi neden olduğu hiçbir zaman netlik kazanmadı.

COVID-19 da dahil olmak üzere viral enfeksiyonların nadir nörolojik durumlara neden olduğu bilinmektedir.

Peki Kovid-19’a karşı geliştirilen diğer aşılar ne olacak?

AstraZeneca’nın denemelerinin durdurulması, test edilen diğer aday aşılardan hiçbirini etkilemiyor ve bunların hiçbiri şempanze virüsüne dayanmıyor.

Bununla birlikte neredeyse tüm aşılar SARS-CoV-2 virüsündeki aynı proteine ​​dayanıyor. Katılımcının nörolojik sorununun nedeni bu sözde spike proteinine maruz kalmaksa, bu durum diğer deneysel aşılarla ilgili soruları da gündeme getirebilir.

Biri Pfizer ve Alman biyoteknoloji firması BioNTech tarafından, diğeri Cambridge, Massachusetts merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından hazırlanan diğer iki aday aşı da her biri en az 30.000 kişiyle geniş, Faz 3 denemelerinde bulunuyor. Her ikisi de aşılarında haberci RNA adı verilen teknolojiyi kullanıyor ve denemelerinin önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor. Üçüncü bir teknolojiyi kullanan bir Gaithersburg, Maryland biyoteknoloji şirketi olan Novavax Inc., 3. Aşama denemesine bu sonbaharda başlamayı planlıyor.

Diğer araştırmaların hiçbirinde nörolojik sorunlar raporlanmadı.

Hastaya ne oldu?

AstraZeneca, deneme katılımcısı hakkında "açıklanamayan bir hastalık" yaşadığı dışında herhangi bir ayrıntıyı açıklamadı. New York Times bunun muhtemelen omuriliğin dış kaplamasını etkileyen inflamatuar bir durum olan transvers miyelit olduğunu bildirdi. Ancak şirket teşhisin henüz doğrulanmadığını söyledi.

Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada "kesin bir teşhis yok" dedi ve "daha fazla test yapılana kadar teşhis olmayacak" dedi.

AstraZeneca ayrıca Çarşamba günü şirketin başka bir katılımcıda nörolojik semptomlar gelişmesi nedeniyle klinik deneyi Temmuz ayında kısa süreliğine durdurduğunu doğruladı. Bu kişinin "tanı konmamış bir multipl skleroz vakasına sahip olduğu belirlendi; bağımsız kurul bunun aşıyla ilgisi olmadığı sonucuna vardı."

Transvers miyelit, eğer katılımcının son tanısı buysa, omurga iltihabının konumuna bağlı olarak uzuvlarda zayıflığa veya felce, ağrıya, mesane fonksiyon bozukluğuna ve duyusal sorunlara neden olabilir.

Transvers miyelit, yaklaşık 250.000 ila bir milyon kişide yalnızca 1’de görülüyor; bu nedenle, 30.000’den az bir havuzdaki bir kişide görülmesi, şanstan daha fazlası olabileceğini akla getiriyor, diyor, Dr. William Schaffner, bulaşıcı hastalıklar ve halk sağlığı uzmanı Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi. "Milyonda 1 civarında bir riski ölçmek zor" dedi.

Araştırmaların diğer transvers miyelit vakalarını gözden kaçırmasının pek olası olmadığını çünkü semptomlarının çok zayıflatıcı olduğunu söyledi.

Ancak Boston’daki Massachusetts Genel Hastanesi’nde nöroloji profesörü olan Dr. Anne-Louise Oaklander, transvers miyelitin çok belirsiz bir teşhis olduğunu ve birçok nedeni olabileceğini söyledi.

Transvers miyelitin multipl skleroz hastalığı, felç, enfeksiyon veya birinin merdivenlerden düşerek omuriliğine zarar vermesiyle tetiklenebileceğini söyledi.

Contents